Eeltöö olulisus kasvataja valikul

Toller on viimastel aastate jooksul muutunud üha populaarsemaks tõuks ja nõudlus kutsikate järele on kasvanud väga suureks, eriti just pandeemia ajal. Kuid kahjuks ei saa vastutustundlikud ja hea mainega ning tõu heaolust hoolivad kasvatajad lihtsalt nõudluse suurenemise tõttu hakata rohkem kutsikaid kasvatama. Kutsikahuvilise vaatenurgast on kindlasti tegemist frustreeriva olukorraga, sest kutsikat peab sageli ootama aastaid ja see võib tekitada tunde, et kutsikat on võimatu saada. 
 Tänapäeval on inimesed muutunud kannatamatuks ning harjunud kõike kiiresti ja kohe saama- samasugused ootused on ka kutsika osas. Kutsikat tahetakse saada võimalikult kiiresti ja seetõttu võetakse see sageli kasvatajalt, kes esimesena vaba kutsikat pakub- jättes tahaplaanile kutsika ja kasvataja kvaliteedi.
 
Hea tervise ja iseloomuga tollerikutsika leidmine on mõnes mõttes sarnane auto ostmisega. Taskukohase hinnaga head ja töökindlat autot on raske leida. Kas te oleksite nõus rahapakk taskus kohtuma automüüjaga kuskil pimedas ja kahtlases nurgataguses, olles eelnevalt näinud müüdavast autost vaid uduseid pilte? Kas te ostaksite auto, mis tegelikult on liiklusohtlik romu? Või sellise auto, mille kohta müüja jätab enda teada fakti, et see on üleujutuse ajal tugeva veekahjustuse saanud ning edaspidi ootavad uut omanikku ees pidevad probleemid ja suured remondiarved…? Või toimite arukalt – teete korralikult eeltööd ja ootate, kogudes seni raha auto jaoks, mis vastab täpselt teie vajadustele, on garantiiga ja usaldusväärselt müüjalt? 
 
Aga tagasi koerte juurde. Suure nõudluse olukorras tekivad kasvatajad, kes hoolivad vaid kutsikate müügiga teenitud kasumist. Nad kasutavad ära kutsikahuvilisi, kes soovivad väga kutsikat aga ei ole teinud piisavalt eeltööd ning tekitavad huvilistes tunde, et kutsika broneerimiseks tuleb kiiresti tegutseda, sest mujal on ju pikad ootejärjekorrad ja vastasel korral jäävad nad üldse kutsikast ilma. 
Kui teil tekib vähimgi kahtlus, uurige erinevatest allikatest (sotsiaalmeedia grupid, foorumid, teised tolleriomanikud) ja küsige kindlasti nõu tõuühingust! 
Väikese eeltööga jõuab kiiresti jälile petturitele, kes küsivad kutsika eest ettemaksu aga tegelikult neil päriselt kutsikaid ei ole ega tulegi kunagi. 
Keerulisem lugu on kasvatajatega, kes kasutavad suurt nõudlust ja tõu populaarsust ära ning toodavad tollerikutsikaid suurel hulgal, hoolimata nende heaolust ja edasisest käekäigust. Tihtipeale elavad selliste kasvatajate koerad kehvades ja kitsastes tingimustes ning nende eest hoolitsetakse ja toidetakse vaid minimaalselt. Nende koertega ei käida jalutamas ega tegeleta korralikult ning nende põhiliseks ülesandeks on kutsikate sünnitamine. Kutsika ostmisega selliselt kasvatajalt toetate tootmist, kus koeri koheldakse kui tootmisobjekte ja sissetulekuallikat.
Tihtipeale on sellised kasvatajad väga osavad igasugu valesid välja mõtlema ja oskavad täpselt öelda, mida inimesed kuulda soovivad. Tasub olla väga ettevaatlik, kui kasvatajal on pidevalt pesakonnad juba olemas või kohe sündimas!

Mida saab kutsikahuviline ära teha? Olukord on keeruline. Ideaalses maailmas oleks terve ja tore kutsikas olemas kõikidele sobilikele kandidaatidele. Kuid kahjuks see nii ei ole. Toller ei ole igaühele sobilik tõug ja sageli soovitavad kasvatajad huvilistel kaaluda mõnd teist ja levinumat koeratõugu (loomulikult ka siis hoolikalt kasvatajat valides). Kui on kindel soov just toller saada, tuleb suhelda kasvatajatega ja enesele sobivatega luua usalduslik suhe. Kõik see võtab aega ja nõuab kannatust. Kasvatajalt tuleb küsida palju küsimusi! Korralik kasvataja ei tohiks midagi varjata ja räägib uhkusega oma koertest, nende sugupuudest ja tervisest, kuid ka nende vigadest ja näitab kutsikaid koos emaga.
 
Toller on siiski piisavalt noor tõug ja omanike ning kasvatajate ring piisavalt väike, et leida keegi, kes teab kedagi jne. Parim allikas tollerite kohta infot saada on tõuühing. Meie ühingul on piirkondlikud kontaktisikud ja lisaks ka liikmed, kelle juurde saame tollerist huvitatud inimesed vajadusel suunata. Kindlasti tasub ühendust võtta juhul kui kasvataja suhtes on tekkinud vähimgi kahtlus. Ühing saab üle vaadata kutsikate vanemate sugupuud ja aidata võimalusel teha taustauuringut. Paljud terviseprobleemid ei kajastu paraku uuringutes ja kennelliitude andmebaasides. 
 
Tollerid on haruldased ja erilised- kindlasti tasub ära oodata just see õige kutsikas!
 
Originaaltekst pärineb Facebooki grupist “Worldwide toller enthusiasts”.
Teksti autor Laurie Geyer (kennel Skylark Tollers) andis ühingule nõusoleku teksti tõlkida ja kasutada.